Klus: Môžem s čistým svedomím povedať, že EÚ nespí. Pomoc Rusov naberá na obrátkach najmä na alternatíve

Európska únia pri riešení situácie s novým koronavírusom nespí. Myslí si to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS), ktorý tak reagoval v súvislosti s kritikou EÚ.

„Ak hovoríme, že sme reagovali neskoro, platí to pre všetkých. Európske inštitúcie sa však určite neprebrali neskoro, pokiaľ ide o prijímanie rozhodnutí. Legislatívne návrhy Komisie, ktoré napríklad Slovensku umožnia využiť vyše pol miliardy eur zo štrukturálnych fondov na riešenie súčasnej krízy, boli schválené v priebehu troch dní. Európsky parlament bude o nich hlasovať tento týždeň, čiže peniaze by mali byť voľné do konca týždňa,“ povedal Klus.

Klus tiež povedal, že EÚ je niektorými kritizovaná za to, že sa viac venuje ekonomike ako ľuďom. „Komisia však pred týždňom zverejnila manuál, akým by sa mali členské štáty riadiť pri ochrane zdravia svojich občanov, ale aj pri kontrolách na vnútorných hraniciach Únie. Cieľom je priblížiť prax a hlavne zachovať funkčnosť jednotného trhu – voľný pohyb tovarov a občanov,“ povedal Klus s tým, že sa pripravuje vytváranie tranzitných koridorov a lídri sa dohodli aj na obmedzení vstupu do EÚ pre občanov z tretích krajín.

Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR podľa Klusa vníma aj naratív, ktorý hovorí, že Rusko posiela pomoc, zatiaľ čo EÚ „ide“ pomaly. „Vnímame tento naratív, ktorý naberá na obrátkach, najmä na alternatívnej scéne. Je však treba si uvedomiť, že EÚ má predovšetkým mäkkú silu. Našou výhodou je schopnosť dohodnúť sa na spoločných pravidlách a vytvorení jednotného rámca. Bohužiaľ, kríza z dôvodu šírenia nového koronavírusu sa s určitosťou transformuje do veľkej ekonomickej krízy,“ podotkol Klus s tým, že čas ukázať pridanú hodnotu EÚ ešte len príde.

Verí, že aj táto kríza naopak ukáže, že jediný spôsob, ako sa s týmito výzvami vyrovnať, je konať spolu. „Cez spoluprácu v rámci EÚ a medzinárodného spoločenstva,“ uzavrel Klus.

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú prijmi z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Číslo účtu: SK2811000000008017035353

The post Klus: Môžem s čistým svedomím povedať, že EÚ nespí. Pomoc Rusov naberá na obrátkach najmä na alternatíve appeared first on MAGAZÍN 1.

Zdroj: https://magazin1.sk/klus-mozem-s-cistym-svedomim-povedat-ze-eu-nespi-pomoc-rusov-nabera-na-obratkach-najma-na-alternative/

Loading Facebook Comments ...